Milwaukee M18FBS85-202C 85mm 18V 2 x 2.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Bandsaw
    • 29min Charge Time
    • Max. Cut Depth: 85mm
Battery Technology RedLithium
Blade Length 899 mm
Charge Time 29 min
Cutting Depth Capacity 85 mm
Low Battery Indicator Low Battery Indicator
Manual or Powered Powered
Guarantee 12 Month Atlas Warranty
Model No M18FBS85-202C
Power Supply Cordless
Power Voltage Supply 18 V
Product Depth 394 mm
Product Height 455 mm
Product Type Bandsaw
Product Width 163 mm
Throat Depth 85 mm
Tool Weight with Battery 3.9 kg
FREE DELIVERY!
Picture25
Quick View
RYOBI 18V ONE+ Cordless Combi Drill R18PD3-140
  • A great tool for beginners, this entry level percussion drill is a great all-rounder and will come in useful for most DIY and crafting tasks. Its 13mm (½in) chuck and 50Nm of torque allows the use of larger drill bits making it more versatile in a wider range of tasks. If you’re looking to build a shed or put some shelves up on a brick wall, this a great drill for tasks that require any drilling or screwdriving. Featuring a two-speed gearbox with 24 torque settings allows the user to adjust the power and speed to match the material and task.
Add to basket
FREE DELIVERY!
1
Quick View
RYOBI 18V ONE+ Rotary Tool Station, with 35 accessories RRTS18-0A35-120
As part of the Ryobi 18V ONE+™ system of over 200 cordless tools for the home, garden, automotive, crafting and much more, the Ryobi 18V ONE+™ RRTS18-0A35-120 Rotary Tool Station is perfect for engraving, polishing, sculpting and so much more!
Add to basket
Milwaukee Backpack vacuum
Milwaukee Backpack Vacuum M18 FBPV-501
C12 PC-0 PIPE CUTTER 2
Milwaukee Pipe Cutter C12 PC-0 (Unit Only)
High performance motor delivers up to 500rpm and cuts 12mm copper pipe for maximum productivity.