Milwaukee M18FBS85-202C 85mm 18V 2 x 2.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Bandsaw
    • 29min Charge Time
    • Max. Cut Depth: 85mm
Battery Technology RedLithium
Blade Length 899 mm
Charge Time 29 min
Cutting Depth Capacity 85 mm
Low Battery Indicator Low Battery Indicator
Manual or Powered Powered
Guarantee 12 Month Atlas Warranty
Model No M18FBS85-202C
Power Supply Cordless
Power Voltage Supply 18 V
Product Depth 394 mm
Product Height 455 mm
Product Type Bandsaw
Product Width 163 mm
Throat Depth 85 mm
Tool Weight with Battery 3.9 kg
FREE DELIVERY!
1
Quick View
RYOBI Multi-tool Tiling Accessory Set (5 piece) RAK05MT
  • The Ryobi RAK05MT Universal 5-piece Multi-tool blades set includes a range of multi tool blades ideal for cutting multiple materials including metals. The 5 blades include 1x 28mm Plunge Cut Blade, 1x 20mm Bi-metal Plunge Cut Blade, 1x Grout Removal Blade, 1x 30G Carbide Rasp and 1x 26mm Scrapper Blade. The Bi-metal (BIM) Plunge Blades are ideal for plunge cutting for cut outs and recesses and can cut through metals and nail embedded wood. The 30G Carbide Rasp is perfect for heavy duty removal (sanding).
Add to basket
FREE DELIVERY!
1
Quick View
MILWAUKEE M18 BPD-402C 18V COMPACT PERCUSSION DRILL WITH 2X 4.0AH BATTERIES
  • The Milwaukee M18 BPD-402C 18V Compact Percussion Drill is an exceptional power tool that provides high performance. Equipped with the REDLINK™ overload protection technology for increased durability, this tool is compatible with all Milwaukee M18 battery packs. Included with this drill are 2x 4.0Ah M18 B4 battery packs, the M12-18 C Battery Charger, and a kitbox OR Milwaukee kit bag
        Add to basket
        Picture6
        MILWAUKEE M14 18C6 18V MULTI-BAY CHARGER
        • Charges 18V Batteries
        • Bypass Mode
        • Integrated Hanging Holes
        • Carry Handle
        ae235
        MILWAUKEE M18 RC-0 230V OR 18V AM / FM SITE RADIO (Unit Only)
        Features advanced digital bluetooth which allows the user to play music up to 30m away from a smartphone, computer or tablet. Lightweight, high strength design includes a reinforced roll cage for protection from abusive jobsite conditions. Built-in charger function allows for quick, convenient charging of any M18 battery or electronic devices via USB port. Premium speaker and 40W amplifier produce rich, full sound. Powered by a Milwaukee M18 battery or 230V mains supply.