Milwaukee M18FBS85-202C 85mm 18V 2 x 2.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Bandsaw
    • 29min Charge Time
    • Max. Cut Depth: 85mm
Battery Technology RedLithium
Blade Length 899 mm
Charge Time 29 min
Cutting Depth Capacity 85 mm
Low Battery Indicator Low Battery Indicator
Manual or Powered Powered
Guarantee 12 Month Atlas Warranty
Model No M18FBS85-202C
Power Supply Cordless
Power Voltage Supply 18 V
Product Depth 394 mm
Product Height 455 mm
Product Type Bandsaw
Product Width 163 mm
Throat Depth 85 mm
Tool Weight with Battery 3.9 kg
Related Products
1
Quick View
RYOBI 18V ONE+ Cordless Multi Tool RMT18-120
  • As part of the Ryobi ONE+™ system of over 200 cordless tools for the home, garden, automotive, crafting and much more. Ryobi 18V ONE+™ RMT18-120 Multi Tool is perfect for plunge cutting various materials such as wood, laminate, drywall, plastic and capable of a lot more!
Add to basket
FREE DELIVERY!
C12 PC-0 PIPE CUTTER 2
Quick View
Milwaukee Pipe Cutter C12 PC-0 (Unit Only)
High performance motor delivers up to 500rpm and cuts 12mm copper pipe for maximum productivity.
Add to basket
FREE DELIVERY!
1
RYOBI 18V ONE+ Brushless 10cm Pruning Saw (Bare Tool) RY18PSX10A-0
As part of the Ryobi 18V ONE+™ system of over 200 cordless tools for the home, garden, automotive, crafting and much more, the Ryobi 18V ONE+™ RY18PSX10A-0 Cordless Brushless Pruning Saw is perfect for pruning, limbing and cutting in and around the garden.
MILWAUKEE M18 BH-0 1.9KG 18V LI-ION REDLITHIUM CORDLESS SDS PLUS HAMMER DRILL – UNIT ONLY