Milwaukee M18FBS85-202C 85mm 18V 2 x 2.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Bandsaw
    • 29min Charge Time
    • Max. Cut Depth: 85mm
Battery Technology RedLithium
Blade Length 899 mm
Charge Time 29 min
Cutting Depth Capacity 85 mm
Low Battery Indicator Low Battery Indicator
Manual or Powered Powered
Guarantee 12 Month Atlas Warranty
Model No M18FBS85-202C
Power Supply Cordless
Power Voltage Supply 18 V
Product Depth 394 mm
Product Height 455 mm
Product Type Bandsaw
Product Width 163 mm
Throat Depth 85 mm
Tool Weight with Battery 3.9 kg
FREE DELIVERY!
Milwaukee Backpack vacuum
Quick View
Milwaukee Backpack Vacuum M18 FBPV-501
Add to basket
FREE DELIVERY!
1
Quick View
MILWAUKEE M18BLPD2-502X M18 BRUSHLESS PERCUSSION DRILL
  • New brushless motor design delivers 40% more torque than previous model - up to 82 Nm.
  • Compact design (180 mm in length) provides excellent balance and control, ideal for overhead applications or work in tight spaces.
        Add to basket
        1
        MILWAUKEE M12 BPD-202C 12V 2 X 2.0AH LI-ION REDLITHIUM CORDLESS SUB-COMPACT PERCUSSION DRILL
        • High performance sub-compact percussion drill with 4-pole motor delivering up to 30Nm torque. RedLink overload protection and constant speed electronics deliver performance and durability. Features all-metal gearbox, rubber-overmould grip and LED work light. Includes 2 x M12 2.0Ah batteries and supplied in a blow-moulded case.
        C12 PC-0 PIPE CUTTER 2
        Milwaukee Pipe Cutter C12 PC-0 (Unit Only)
        High performance motor delivers up to 500rpm and cuts 12mm copper pipe for maximum productivity.
        Picture67
        RYOBI 18V ONE+ Cordless 150mm Circular Saw – R18CSP-120
            • Impressive cut capacities 45mm at 90°, 32mm at 45° allows you to complete applications usually reserved for corded tools
            • Tool less depth and bevel adjustments make it quick and easy to set up the saw
            • Thin Kerf 150mm blade with 18 carbide tipped teeth provides superb performance and cut quality