Milwaukee M18FBS85-202C 85mm 18V 2 x 2.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Bandsaw
    • 29min Charge Time
    • Max. Cut Depth: 85mm
Battery Technology RedLithium
Blade Length 899 mm
Charge Time 29 min
Cutting Depth Capacity 85 mm
Low Battery Indicator Low Battery Indicator
Manual or Powered Powered
Guarantee 12 Month Atlas Warranty
Model No M18FBS85-202C
Power Supply Cordless
Power Voltage Supply 18 V
Product Depth 394 mm
Product Height 455 mm
Product Type Bandsaw
Product Width 163 mm
Throat Depth 85 mm
Tool Weight with Battery 3.9 kg
FREE DELIVERY!
71bi7I7CopL._AC_SX679_
Quick View
RYOBI RY36LM40A-0 Hyper Green Lawnmower
Operation mode Manual
Product dimensions 91.5D x 48.5W x 42H centimetres
Maximum Adjustable Cutting Height 75 Millimetres
Add to basket
FREE DELIVERY!
Picture25
Quick View
RYOBI 18V ONE+ Cordless Combi Drill R18PD3-140
  • A great tool for beginners, this entry level percussion drill is a great all-rounder and will come in useful for most DIY and crafting tasks. Its 13mm (½in) chuck and 50Nm of torque allows the use of larger drill bits making it more versatile in a wider range of tasks. If you’re looking to build a shed or put some shelves up on a brick wall, this a great drill for tasks that require any drilling or screwdriving. Featuring a two-speed gearbox with 24 torque settings allows the user to adjust the power and speed to match the material and task.
Add to basket
1
RYOBI 18V ONE+ Cordless Water Fed Telescopic Scrubber RWTS18-150
As part of the Ryobi ONE+™ system of over 200 cordless tools for the home, garden, automotive, crafting and much more, the Ryobi 18V ONE+™ RWTS18-150 Water Fed Telescopic Scrubber is perfect for cleaning large areas such as garage doors, windows, conservatories, caravans, rendered walls and cars effortlessly.
Milwaukee Backpack vacuum
Milwaukee Backpack Vacuum M18 FBPV-501
1
MILWAUKEE M18 BH-0 1.9KG 18V LI-ION REDLITHIUM CORDLESS SDS PLUS HAMMER DRILL – UNIT ONLY
Picture67
RYOBI 18V ONE+ Cordless 150mm Circular Saw – R18CSP-120
      • Impressive cut capacities 45mm at 90°, 32mm at 45° allows you to complete applications usually reserved for corded tools
      • Tool less depth and bevel adjustments make it quick and easy to set up the saw
      • Thin Kerf 150mm blade with 18 carbide tipped teeth provides superb performance and cut quality