Milwaukee M18FBS85-202C 85mm 18V 2 x 2.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Bandsaw
    • 29min Charge Time
    • Max. Cut Depth: 85mm
Battery Technology RedLithium
Blade Length 899 mm
Charge Time 29 min
Cutting Depth Capacity 85 mm
Low Battery Indicator Low Battery Indicator
Manual or Powered Powered
Guarantee 12 Month Atlas Warranty
Model No M18FBS85-202C
Power Supply Cordless
Power Voltage Supply 18 V
Product Depth 394 mm
Product Height 455 mm
Product Type Bandsaw
Product Width 163 mm
Throat Depth 85 mm
Tool Weight with Battery 3.9 kg
FREE DELIVERY!
1
Quick View
MILWAUKEE M18 BPD-402C 18V COMPACT PERCUSSION DRILL WITH 2X 4.0AH BATTERIES
  • The Milwaukee M18 BPD-402C 18V Compact Percussion Drill is an exceptional power tool that provides high performance. Equipped with the REDLINK™ overload protection technology for increased durability, this tool is compatible with all Milwaukee M18 battery packs. Included with this drill are 2x 4.0Ah M18 B4 battery packs, the M12-18 C Battery Charger, and a kitbox OR Milwaukee kit bag
        Add to basket
        FREE DELIVERY!
        Picture1
        Quick View
        RYOBI 18V ONE+ Cordless Multi Material Saw (1 x 2.0Ah) R18MMS-120S
        • A truly versatile saw for keen DIYers and renovators who want to make fast and accurate straight or plunge cuts into a variety of materials including wood, metal, plastic and tiles. Incorporating an 85mm multi-material blade gives the user greater flexibility cutting different materials and the innovative plunge mechanism allows for accurate plunge cuts into wood. Spinning at 4250rpm, the blade makes effortless cuts in wood up to 26mm, in metal up to 2mm and in tiles up to 9mm. The tool-less depth adjustment ensures the cordless saw is quick and easy to set up for every cut. Smaller than a typical circular saw, the lightweight and compact cordless design offers the user greater control when making cuts in tighter or more confined spaces.
        Add to basket
        Picture6
        MILWAUKEE M14 18C6 18V MULTI-BAY CHARGER
        • Charges 18V Batteries