Milwaukee M18FBS85-202C 85mm 18V 2 x 2.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Bandsaw
    • 29min Charge Time
    • Max. Cut Depth: 85mm
Battery Technology RedLithium
Blade Length 899 mm
Charge Time 29 min
Cutting Depth Capacity 85 mm
Low Battery Indicator Low Battery Indicator
Manual or Powered Powered
Guarantee 12 Month Atlas Warranty
Model No M18FBS85-202C
Power Supply Cordless
Power Voltage Supply 18 V
Product Depth 394 mm
Product Height 455 mm
Product Type Bandsaw
Product Width 163 mm
Throat Depth 85 mm
Tool Weight with Battery 3.9 kg
FREE DELIVERY!
1
Quick View
RYOBI 18V ONE+ Cordless Water Fed Telescopic Scrubber RWTS18-150
As part of the Ryobi ONE+™ system of over 200 cordless tools for the home, garden, automotive, crafting and much more, the Ryobi 18V ONE+™ RWTS18-150 Water Fed Telescopic Scrubber is perfect for cleaning large areas such as garage doors, windows, conservatories, caravans, rendered walls and cars effortlessly.
Add to basket
FREE DELIVERY!
C12 PC-0 PIPE CUTTER 2
Quick View
Milwaukee Pipe Cutter C12 PC-0 (Unit Only)
High performance motor delivers up to 500rpm and cuts 12mm copper pipe for maximum productivity.
Add to basket
1
RYOBI 18V ONE+ Cordless 18 Gauge Nailer (Unit Only) R18GN18-120
  • As part of the Ryobi ONE+™ system of over 200 cordless tools for the home, garden, automotive, crafting and much more, the Ryobi 18V ONE+™ R18GN18-120 18G Nail Gun is perfect for binding soft and thin wood without splitting.
ae235
MILWAUKEE M18 RC-0 230V OR 18V AM / FM SITE RADIO (Unit Only)
Features advanced digital bluetooth which allows the user to play music up to 30m away from a smartphone, computer or tablet. Lightweight, high strength design includes a reinforced roll cage for protection from abusive jobsite conditions. Built-in charger function allows for quick, convenient charging of any M18 battery or electronic devices via USB port. Premium speaker and 40W amplifier produce rich, full sound. Powered by a Milwaukee M18 battery or 230V mains supply.
  • For Indoor & Outdoor Use
  • Mains or Battery-Powered (Includes Plug but No Battery)
  • Playback via Bluetooth / Aux Input
  • Dual Speakers
  • Drop Impact-Resistant
  • LED Display for Power, Duration & Clock
RYOBI 18V ONE+ Brushless 10cm Pruning Saw (Bare Tool) RY18PSX10A-0
As part of the Ryobi 18V ONE+™ system of over 200 cordless tools for the home, garden, automotive, crafting and much more, the Ryobi 18V ONE+™ RY18PSX10A-0 Cordless Brushless Pruning Saw is perfect for pruning, limbing and cutting in and around the garden.
Picture1
RYOBI 18V ONE+ Cordless Multi Material Saw (1 x 2.0Ah) R18MMS-120S
  • A truly versatile saw for keen DIYers and renovators who want to make fast and accurate straight or plunge cuts into a variety of materials including wood, metal, plastic and tiles. Incorporating an 85mm multi-material blade gives the user greater flexibility cutting different materials and the innovative plunge mechanism allows for accurate plunge cuts into wood. Spinning at 4250rpm, the blade makes effortless cuts in wood up to 26mm, in metal up to 2mm and in tiles up to 9mm. The tool-less depth adjustment ensures the cordless saw is quick and easy to set up for every cut. Smaller than a typical circular saw, the lightweight and compact cordless design offers the user greater control when making cuts in tighter or more confined spaces.