Milwaukee Reciprocating Saw M18 BSX-0* (Unit Only)
Original price was: £129.99.
Atlas Price £65.00Current price is: £65.00. ex. VAT
Extremely fast-cutting saw featuring a high performance, 4-pole motor that delivers maximum power whilst maximising the power to weight ratio.
Out of stock
Email to a friendDescription
Extremely fast-cutting saw featuring a high performance, 4-pole motor that delivers maximum power whilst maximising the power to weight ratio. Counterbalance mechanism reduces vibrations 15.2 m/s² in wooden beams. RedLink overload protection and constant speed electronics deliver excellent durability and performance.
Features
| Adjustable Shoe Positions | Multi-Position Shoe |
| Bare Unit Product Type | Reciprocating Saws |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushed |
| Capacity Steel | 20 mm |
| Capacity Wood | 300 mm |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Manual or Powered | Powered |
| Guarantee | 12 Month Warranty |
| Model No | M18 BSX-0 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| No Load Speed | 0-3000 spm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 450 mm |
| Product Type | Sawzall Reciprocating Saw |
| Stroke Length | 28.6 mm |
| Tool Blade Change Facility | Quick-Release Blade Change |
| Tool Weight without Battery | 3.7 kg |
Brand: Milwaukee
Product Code: M18 BSX-0 BARE
- Quick-Release Blade Change
- Multi-Position Shoe
- No Brake
- Rubber-Overmould Grip
- All-Metal Gearbox
- LED Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
Guarantee: 12 Month Warranty
Grade B Refurbished product
Shows signs of cosmetic imperfections therefore the price has been altered accordingly
‘Bare’ Product
Returns and Exchanges
There are a few important things to keep in mind when returning a product you purchased.You can return unwanted items by post within 7 working days of receipt of your goods.- You have 14 calendar days to return an item from the date you received it.
- Only items that have been purchased directly from Us.
- Please ensure that the item you are returning is repackaged with all elements.



