MILWAUKEE M18FOPH-HTA 50.8CM GARDEN MULTI-TOOL HEDGE TRIMMER ATTACHMENT
  • Articulating head offers 12 positions from 0 to 270° for the most comfortable user sculpting angles and easy trimming the top of tall hedges. Swap between multiple attachments to complete a wide range of applications while maintaining the flexible battery system working with all Milwaukee M18 batteries. Blade tip guard protects blades from contact with hard objects such as fencing. Can cut branches and limbs up to 25mm in diameter. Blade trims more material in a single pass, increasing reach and productivity. Compatible with Milwaukee M18 FUEL outdoor power head QUIK-LOK attachment system.
        1 in stock
        Email to a friend
        SKU: ATL55229404 Categories: A GRADE, DIY, Garden, Garden Tools, Milwaukee, Power Tools
        • Description
        • Returns & Delivery
        Description
        Product Description
          • 50.8cm Blade
          • 25mm Cutting Capacity
          • Adjustment handle and sliding adjustment collar
        Adjustability Adjustment handle and sliding adjustment collar
        Brand Milwaukee
        Cutting Blade Size 50.8 cm
        Cutting Capacity 25 mm
        Garden Multi-Tool Attachment Hedge Trimmer
        Garden Multi-Tool Product Type Attachment For
        Model No M18FOPH-HTA
        Pack Size 1
        Pieces in Pack/Case 1
        Product Length 1524 mm
        Product Type Hedge Trimmer Attachment
        Vibration Level 3.5 m/s²
        FREE DELIVERY!
        1
        Quick View
        MILWAUKEE M18BTP-0 M18 COMPACT TRANSFER PUMP
        • Fastest setup in the marketplace due to self-priming pump.
        • 18V transfer pump with 3.4 kg in weight, it's lighter than other corded transfer pumps with an equal performance.
              Add to basket
              FREE DELIVERY!
              Picture55
              Quick View
              RYOBI 18V ONE+ Cordless Reciprocating Saw – RRS1801M (Unit Only)
                  • Universal saw for cutting a variety of materials
                  • Tool-less blade clamp for quick and easy blade changes
                  • Variable speed and brake
                  • 22mm stroke length
                  • Anti vibration technology
                  • Adjustable shoe increases blade life
              Add to basket
              Picture6
              MILWAUKEE M14 18C6 18V MULTI-BAY CHARGER
              • Charges 18V Batteries