MILWAUKEE M18FOPH-HTA 50.8CM GARDEN MULTI-TOOL HEDGE TRIMMER ATTACHMENT
  • Articulating head offers 12 positions from 0 to 270° for the most comfortable user sculpting angles and easy trimming the top of tall hedges. Swap between multiple attachments to complete a wide range of applications while maintaining the flexible battery system working with all Milwaukee M18 batteries. Blade tip guard protects blades from contact with hard objects such as fencing. Can cut branches and limbs up to 25mm in diameter. Blade trims more material in a single pass, increasing reach and productivity. Compatible with Milwaukee M18 FUEL outdoor power head QUIK-LOK attachment system.
        1 in stock
        Email to a friend
        SKU: ATL55229404 Categories: A GRADE, DIY, Garden, Garden Tools, Milwaukee, Power Tools
        • Description
        • Returns & Delivery
        Description
        Product Description
          • 50.8cm Blade
          • 25mm Cutting Capacity
          • Adjustment handle and sliding adjustment collar
        Adjustability Adjustment handle and sliding adjustment collar
        Brand Milwaukee
        Cutting Blade Size 50.8 cm
        Cutting Capacity 25 mm
        Garden Multi-Tool Attachment Hedge Trimmer
        Garden Multi-Tool Product Type Attachment For
        Model No M18FOPH-HTA
        Pack Size 1
        Pieces in Pack/Case 1
        Product Length 1524 mm
        Product Type Hedge Trimmer Attachment
        Vibration Level 3.5 m/s²
        FREE DELIVERY!
        ae235
        Quick View
        MILWAUKEE M18 RC-0 230V OR 18V AM / FM SITE RADIO (Unit Only)
        Features advanced digital bluetooth which allows the user to play music up to 30m away from a smartphone, computer or tablet. Lightweight, high strength design includes a reinforced roll cage for protection from abusive jobsite conditions. Built-in charger function allows for quick, convenient charging of any M18 battery or electronic devices via USB port. Premium speaker and 40W amplifier produce rich, full sound. Powered by a Milwaukee M18 battery or 230V mains supply.
        • For Indoor & Outdoor Use
        • Mains or Battery-Powered (Includes Plug but No Battery)
        • Playback via Bluetooth / Aux Input
        • Dual Speakers
        • Drop Impact-Resistant
        • LED Display for Power, Duration & Clock
        Add to basket
        FREE DELIVERY!
        Milwaukee Compact Screwdriver
        Quick View
        Milwaukee Sub Compact Screwdriver M12 BD-202C
            Add to basket
            1
            RYOBI 18V ONE+ Cordless Multi Material Saw (Bare Tool) R18MMS-0
            As part of the Ryobi 18V ONE+™ system of over 200 cordless tools for the home, garden, automotive, crafting and much more, the Ryobi 18V ONE+™ R18MMS-0 Multi Material Saw is perfect for cutting plastic, metal, tiles and so much more.
            Picture67
            RYOBI 18V ONE+ Cordless 150mm Circular Saw – R18CSP-120
                • Impressive cut capacities 45mm at 90°, 32mm at 45° allows you to complete applications usually reserved for corded tools
                • Tool less depth and bevel adjustments make it quick and easy to set up the saw
                • Thin Kerf 150mm blade with 18 carbide tipped teeth provides superb performance and cut quality