MILWAUKEE HD 18JSB-0 18V LI-ION REDLITHIUM CORDLESS BODY-GRIP JIGSAW – UNIT ONLY
Original price was: £307.58.
Atlas Price £184.55Current price is: £184.55. ex. VAT
- Heavy duty body-grip jigsaw ideal for fast cutting. Features 4-pole high performance motor, all-metal gearbox and rubber-overmould grip. Includes RedLink overload protection and constant speed electronics for durability and performance.
Out of stock
Email to a friendDescription
Product Details
Heavy duty body-grip jigsaw ideal for fast cutting. Features 4-pole high performance motor, all-metal gearbox and rubber-overmould grip. Includes RedLink overload protection and constant speed electronics for durability and performance.
- 4-Stage Pendulum Action
- 2-Speed
- Quick-Release Blade Change
- Dust Blower Facility
- Die-Cast Magnesium Base
- All-Metal Gearbox
- Slide On/Off Switch
- Rubber Overmould Grip
- LED Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
| SPECIFICATION | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Jigsaws |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Bevel Angles | 45 ° |
| Blade Fitting Type | Universal Fitting |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 12 Month Atlas Warranty |
| Max. Cut in Steel | 10 mm |
| Max. Cut in Wood | 120 mm |
| Model No | HD18JSB-0 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| No Load Speed | 0-2700 spm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 560 mm |
| Product Type | Body-Grip Jigsaw |
| Stroke Length | 26 mm |
| Switch Type | Slide On/Off Switch |
| Tool Blade Change Facility | Quick-Release Blade Change |
| Tool Weight without Battery | 1.3 kg |
Guarantee: 12 Month Warranty
Grade A refurbished.
Returns and Exchanges
There are a few important things to keep in mind when returning a product you purchased.You can return unwanted items by post within 7 working days of receipt of your goods.- You have 14 calendar days to return an item from the date you received it.
- Only items that have been purchased directly from Us.
- Please ensure that the item you are returning is repackaged with all elements.









