Milwaukee FUEL Gen 3 190mm 18V Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Circular Saw – Bare
Original price was: £319.00.
Atlas Price £191.40Current price is: £191.40. ex. VAT
- Milwaukee M18 FUEL Gen 3 cordless circular saw is designed for efficient and precise cutting tasks. Ideal for professional joiners and carpenters needing to cut timber and sheet materials on construction sites. The brushless circular saw features Forge technology to deliver consistent power, achieving 6000rpm for fast rip cuts. A 190mm blade provides a 68mm cutting depth suitable for working on stacked sheets, and a bevel capacity up to 50° allows versatile angled cuts. The Magnesium shoe is compatible with Milwaukee guide rails, ensuring accurate straight cuts at any angle.
Out of stock
Email to a friendDescription
Product Description
-
Milwaukee M18 FUEL Gen 3 cordless circular saw is designed for efficient and precise cutting tasks. Ideal for professional joiners and carpenters needing to cut timber and sheet materials on construction sites. The brushless circular saw features Forge technology to deliver consistent power, achieving 6000rpm for fast rip cuts. A 190mm blade provides a 68mm cutting depth suitable for working on stacked sheets, and a bevel capacity up to 50° allows versatile angled cuts. The Magnesium shoe is compatible with Milwaukee guide rails, ensuring accurate straight cuts at any angle. Features include a DEK26 vacuum adaptor which connects to all Milwaukee dust extractors, a dust blower for clear cut lines and an integrated LED light. Durable metal rafter hook for convenient storage on the job. Combines Milwaukee FUEL system, Powerstate brushless motor, RedLithium battery technology and Redlink Plus electronic intelligence to deliver outstanding power, run time and durability. Flexible battery system works with all Milwaukee M18 batteries. Batteries and charger available separately.
- Max. Cut: 68mm
- 24-Tooth Wood Saw Blade
- Magnesium Alloy Base & Aluminium Guard
- Electronic Brake
- No Riving Knife Required
- Trigger Switch
- Without Spindle Lock
- Parallel Fence
- LED Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Circular Saws |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Bevel Angles | 50 ° |
| Blade Description | Wood Saw Blade |
| Blade Diameter | 190 mm |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Cutting Depth Capacity | 68 mm |
| Disc Bore Size | 30 mm |
| Manual or Powered | Powered |
| Guarantee | 12 MONTH ATLAS WARRANTY |
| Max. Cutting Depth At 90deg | 68 mm |
| Model No | M18FCS66GR3-0 FUEL Gen 3 |
| No Load Speed | 6000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Number of Teeth | 24 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 392 mm |
| Product Type | Circular Saw |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight without Battery | 4 kg |
- Guarantee: 12 Month Warranty
Grade A Refurbished.
.
Returns and Exchanges
There are a few important things to keep in mind when returning a product you purchased.You can return unwanted items by post within 7 working days of receipt of your goods.- You have 14 calendar days to return an item from the date you received it.
- Only items that have been purchased directly from Us.
- Please ensure that the item you are returning is repackaged with all elements.















