MILWAUKEE FUEL 20cm 12V Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Hedge Trimmer – Bare
Original price was: £115.99.
Atlas Price £69.59Current price is: £69.59. ex. VAT
- Cordless FUEL hedge trimmer fitted with a 20cm blade to deliver fast and precise cuts. Ideal for small detail work such as trimming undergrowth, topiary, hedges, shrubs and small bushes. Features gauge to show remaining charge and includes protective blade cover. Compatible with M12 batteries (sold separately)
1 in stock
Description
Product Description
-
-
- Cordless FUEL hedge trimmer fitted with a 20cm blade to deliver fast and precise cuts. Ideal for small detail work such as trimming undergrowth, topiary, hedges, shrubs and small bushes. Features gauge to show remaining charge and includes protective blade cover. Compatible with M12 batteries (sold separately)
- 20cm Blade
- 1 Year Guarantee
- 12.5mm Cutting Capacity
- 12V
- Does Not Include Battery or Charger
-
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Hedge Trimmer |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushless |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 20 cm |
| Cutting Capacity | 12.5 mm |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Garden Power Reach | Standard |
| Guarantee | 12 MONTH ATLAS WARRANTY |
| Model No | M12FHT20-0 FUEL |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Length | 130 mm |
| Product Type | Hedge Trimmer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight without Battery | 1.83 kg |
| Vibration Level | 0.97 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Brand: Milwaukee
Guarantee: 12 Months Warranty
Grade A refurbished.
Returns and Exchanges
There are a few important things to keep in mind when returning a product you purchased.You can return unwanted items by post within 7 working days of receipt of your goods.- You have 14 calendar days to return an item from the date you received it.
- Only items that have been purchased directly from Us.
- Please ensure that the item you are returning is repackaged with all elements.











