- You cannot add that amount to the basket — we have 1 in stock and you already have 1 in your basket. View basket
MILWAUKEE M18BMT-202C 18V 2.0AH LI-ION REDLITHIUM CORDLESS MULTI TOOL
Original price was: £171.99.
Atlas Price £103.18Current price is: £103.18. ex. VAT
Compact multi-tool suitable for metal, wood and plastic. RedLink overload protection and constant speed electronics deliver excellent durability and performance. Includes FixTec tool-free blade change with universal blade change adaptor. M18 batteries work with all Milwaukee M18 tools.
- 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
- 40min Charge Time
- 12-Speed
- Tool-Free Blade Change
- All-Metal Gearbox
- Thumb On/Off Switch
- LED Work Light
- Rubber Overmould Grip
Out of stock
Email to a friendDescription
Compact multi-tool suitable for metal, wood and plastic. RedLink overload protection and constant speed electronics deliver excellent durability and performance. Includes FixTec tool-free blade change with universal blade change adaptor. M18 batteries work with all Milwaukee M18 tools.
- 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
- 40min Charge Time
- 12-Speed
- Tool-Free Blade Change
- All-Metal Gearbox
- Thumb On/Off Switch
- LED Work Light
- Rubber Overmould Grip
| SPECIFICATION | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 40 min |
| Low Battery Indicator | Without Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Model No | M18BMT-202C |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| No Load Speed | 18,000 opm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 300 mm |
| Product Type | Multi Tool |
| Switch Type | Thumb On/Off Switch |
| Tool Blade Change Facility | Tool-Free Blade Change |
| Tool Weight with Battery | 1.7 kg |
12 Month Atlas Guarantee
Grade A Refurbished
Returns and Exchanges
There are a few important things to keep in mind when returning a product you purchased.You can return unwanted items by post within 7 working days of receipt of your goods.- You have 14 calendar days to return an item from the date you received it.
- Only items that have been purchased directly from Us.
- Please ensure that the item you are returning is repackaged with all elements.









