Milwaukee M18 FSX-0 FUEL 18V Li-Ion Brushless Cordless Sawzall Reciprocating Saw – Bare
Original price was: £269.00.
Atlas Price £161.40Current price is: £161.40. ex. VAT
- 5-Speed Variable
- Quick-Release Blade Change
- Multi-Position Shoe
- Electronic Brake
- Rubber Overmould Grip
- All-Metal Gearbox
- LED Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
Out of stock
Email to a friendDescription
DESCRIPTION
- Features a Powerstate brushless motor, utilising higher grade magnets and 175% more copper than previous motors. RedLink Plus intelligence system delivers advanced digital overload protection and enhances performance under load. Orbital action clears the cut line of debris for faster cuts in wood.
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Shoe Positions | Multi-Position Shoe |
| Bare Unit Product Type | Reciprocating Saws |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | None |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Steel | 20 mm |
| Capacity Wood | 300 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Condition | A GRADE |
| Manual or Powered | Powered |
| Guarantee | 12 MONTH ATLAS |
| Model No | M18 FSX-0X FUEL |
| No Load Speed | 3000 spm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 610 mm |
| Product Type | Sawzall Reciprocating Saw |
| Stroke Length | 32 mm |
| Tool Blade Change Facility | Quick-Release Blade Change |
| Tool Weight without Battery | 8.21 kg |
Guarantee/Warranty
12 Months Atlas Warranty
Grade A Refurbished Item.
Returns and Exchanges
There are a few important things to keep in mind when returning a product you purchased.You can return unwanted items by post within 7 working days of receipt of your goods.- You have 14 calendar days to return an item from the date you received it.
- Only items that have been purchased directly from Us.
- Please ensure that the item you are returning is repackaged with all elements.













