Milwaukee M12 BLPRS-0 12V Li-Ion RedLithium Cordless Scissor Brushless Pruning Shears – Bare
Original price was: £196.99.
Atlas Price £118.19Current price is: £118.19. ex. VAT
- Brushless pruning shears with trigger tracking technology for increased control during application. Capability to cut branches up to 32mm. Over 1,000 cuts in 1.25 cm material with a M12 B2 battery pack. Mode select board delivers ability to lock blades into half capacity of 16 mm, allowing for increased cut speed. Includes wrist strap and attachment point for better handling of tool. Works with all Milwaukee M12 batteries
1 in stock
Description
Product Description
- Brushless pruning shears with trigger tracking technology for increased control during application. Capability to cut branches up to 32mm. Over 1,000 cuts in 1.25 cm material with a M12 B2 battery pack. Mode select board delivers ability to lock blades into half capacity of 16 mm, allowing for increased cut speed. Includes wrist strap and attachment point for better handling of tool. Works with all Milwaukee M12 batteries
- 32mm SK5 Steel Blade
- Cuts Branches up to 32mm
- Plastic D-Handle
- Push-Button Locking Mechanism
- Does Not Include Battery or Charger
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Hedge Trimmer |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Blade Length (Imperial) | 1.3 “ |
| Blade Length (Metric) | 32 mm |
| Blade Material | SK5 Steel |
| Brand | Milwaukee |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Handle Type | Plastic D-Handle |
| Length (Imperial) | – “ |
| Length (Metric) | – mm |
| Guarantee | 12 MONTH ATLAS WARRANTY |
| Model Name | M12 BLPRS-0 |
| Model No | M12 BLPRS-0 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Type | Brushless Pruning Shears |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Blade Change Facility | Hex Wrench Blade Change |
| Tool Weight without Battery | 1.3 kg |
- Guarantee: 12 Month Warranty
Grade A Refurbished.
M12 BLPRS-0
Returns and Exchanges
There are a few important things to keep in mind when returning a product you purchased.You can return unwanted items by post within 7 working days of receipt of your goods.- You have 14 calendar days to return an item from the date you received it.
- Only items that have been purchased directly from Us.
- Please ensure that the item you are returning is repackaged with all elements.











