Milwaukee M12 BIW38-0 12V Li-Ion RedLithium Cordless Sub Compact Impact Wrench – Bare
Original price was: £69.99.
Atlas Price £41.99Current price is: £41.99. ex. VAT
- 3/8″ sub compact impact wrench measures 165mm in length making it ideal for working within confined spaces. Redlink overload protection electronics in tool and battery pack. Features heavy-duty full metal gearbox and gears for durability and maximum torque, 3/8″ square drive with friction ring for use with universal sockets, and optimised handle for better control and grip. Individual battery cell monitoring optimises tool run-time and ensures long term pack durability.
Out of stock
Email to a friendDescription
Product Details
-
-
3/8″ sub compact impact wrench measures 165mm in length making it ideal for working within confined spaces. Redlink overload protection electronics in tool and battery pack. Features heavy-duty full metal gearbox and gears for durability and maximum torque, 3/8″ square drive with friction ring for use with universal sockets, and optimised handle for better control and grip. Individual battery cell monitoring optimises tool run-time and ensures long term pack durability. On-board fuel gauge and LED light for user convenience and illumination in low-lit working conditions. RedLithium battery pack provides excellent pack construction, electronics, fade-free performance and run time. Flexible battery system: works with all Milwaukee M12 batteries (battery sold separately).
- Max. Torque: 135Nm
- 3/8″ Square Drive
- Single-Speed & Reverse
- All-Metal Gearbox
- Mechanical Brake
- Rubber Overmould Grip
- LED Work Light
- Replaceable Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
-
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Impact Wrenches |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Bolt Capacity | M12 |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Chuck Capacity | 3/8″ |
| Chuck Type | Square Drive |
| Impact Rate | 0-3300 bpm |
| Guarantee | 12 Month Atlas Warranty |
| Max Torque | 135 Nm |
| Model No | M12 BIW38-0 |
| No Load Speed | 0-2500 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Length | 165 mm |
| Product Type | Sub Compact Impact Wrench |
| Tool Weight without Battery | 0.7 kg |
Grade A Refurbished.
Returns and Exchanges
There are a few important things to keep in mind when returning a product you purchased.You can return unwanted items by post within 7 working days of receipt of your goods.- You have 14 calendar days to return an item from the date you received it.
- Only items that have been purchased directly from Us.
- Please ensure that the item you are returning is repackaged with all elements.













